سوالات رایج در مورد واکسن های کرونا

1. آیا ممکن است که از طریق واکسن کرونا به بیماری کووید 19 مبتلا شوم؟

دکتر تاکسون معتقد است: كاملاً غیرممكن است. هیچ مکانیسمی وجود ندارد که بتواند بیماری را از طریق واکسن به شما منتقل کند.

وی توضیح داد، دلیل این امر این است که واکسن حاوی کل ویروس نیست، بنابراین نمی تواند باعث ایجادعفونت شود. در واقع واکسن به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا آنتی بادی برای مقابله با عفونت های آینده ایجاد کند.

2. آیا واکسن می تواند باعث ناباروری شود؟

تاكسون اظهار داشت: هیچ مدرکی برای اثبات ادعای اینكه این واكسن می تواند روی باروری تأثیر بگذارد وجود ندارد و این موضوعی نیست كه مردم نگران آن باشند.

وی گفت: ما اطلاعات قوی و صریح داریم كه هیچ كدام از واكسن های موجود در بازار تاثیری در باروری ندارند.

3- اگر قبلاً به کووید 19 مبتلا شده باشم، آیا باید واکسن بزنم؟

دکتر تاکسون: هرکسی که قبلاً به کووید 19 مبتلا شده می تواند واکسن کرونا را دریافت کند، زیرا ما در حال حاضر نمی دانیم که دقیقاً مصونیت پس از بهبودی از عفونت تا چه مدت ادامه دارد.

آخرین تحقیقات نشان می دهد که ایمنی ممکن است 8 ماه یا بیشتر طول بکشد، اما به گفته کارشناسان تحقیقات بیشتری لازم است.

4- در مورد واریانتهای مختلف ویروس کرونا چه نظری دارید؟

تاكسون نگران است كه انواع ویروس كرونا تهدیدی جدی باشد. وی گفت، رسیدن به ایمنی گله ای تنها راه کنترل همه گیری یا پاندمی است.

مصونیت گله ای یک اصطلاح علمی است. و بدان معناست که افراد زیادی در جمعیت، نسبت به بیماری مصونیت دارند تا از شیوع آن جلوگیری کنند.

بنابراین، تزریق واکسن و رسیدن به ایمنی جمعی مهمترین مسئله در بیماریهای همه گیر است.

قبل از این که انواع مختلف ویروس ایجاد شود یا انواع جدیدی ظاهر شوند که در مقابل واکسن های حاضر مقاوم باشند، باید به ایمنی جمعی برسیم تا پاندمی متوقف شود.

5- در مورد عوارض جانبی واکسن ها چه توضیحی دارید؟

دکتر تاكسون توضيح داد: من به طور كلي از اصطلاح عوارض جانبي استفاده نمي كنم، زيرا به نظر مي رسد كه عوارض جانبی چيزي غير طبيعي است.

وی گفت: آنچه كه بیشتر افراد در مورد عوارض واکسن به آن اشاره می كنند در واقع چیزی است که انتظار داریم واكسن همان را انجام دهد، یعنی تقویت سیستم ایمنی بدن.

تاكسون گفت كه اگرچه ممكن است افراد برای مدت كوتاهی با علائم شبیه آنفولانزا و سرماخوردگی احساس ناخوشایندی داشته باشند، اما این علائم صرفاً نشان دهنده پاسخ سیستم ایمنی به واكسن و ایجاد ایمنی برای مبارزه با ویروس است.

وی همچنین اشاره کرد که در بیشتر موارد، این ناراحتی در مقایسه با جدی بودن ابتلا به بیماری کووید 19، که باعث کشته شدن بیش از 578،000 نفر فقط در ایالات متحده شده، کم رنگ است.

6. تعلیق واکسن به چه معناست؟ آیا این خطرناک است؟

دکتر تاكسون تصمیم مراكز كنترل و پيشگيري بيماري ها (CDC) و سازمان غذا و دارو (FDA) را به علت توقف نزریق واكسن جانسون و جانسون، چند هفته پس از ظهور گزارش لخته هاي خوني نادر تحسين كرد.

وی توضیح داد: با احتیاط فراوان، دانشمندان موارد را به دقت ارزیابی كردند تا تعداد كلی حوادث مربوط به واكسن و مشخصات جمعیت افراد مبتلا را تعیین كنند.

وی گفت: آنها توانستند راهنمایی را تهیه كنند كه به افراد در معرض خطر اطلاع رسانی لازم را انجام دهد زیرا انجام واکسیناسیون بر اساس تصمیم شخصی آنها صورت میگیرد.

این واکسن اکنون هشدار خطر نادر لخته شدن خون را به همراه دارد. این لخته ها بیشتر در زنان 18 تا 49 سال گزارش شده است.

افراد در معرض خطر باید توجه داشته باشند كه واكسن های دیگری نیز در دسترس هستند كه هیچ گزارشی در مورد چنین لخته های خونی ندارند.

تاكسون افزود: ما معتقدیم كه بررسی دقیق و علمی داده ها و شفافیت فرآیند، اعتماد مردم برای تزریق واكسن را، تقویت می كند. از جمله بزرگترین نگرانیهایی که بسیاری از مردم در مورد واکسنهای کرونا دارند، سرعت تولید آنها و پیشرفتهای تکنولوژی است که به تولید آنها کمک می کند.

به طور خاص، مردم نگرانند که آیا دانشمندان از فناوری جدید و آزمایش نشده برای تولید واکسن استفاده کرده اند یا خیر.

7. مزایای واکسیناسیون چیست؟

واکسن های کرونا در نتیجه ایجاد پاسخ ایمنی نسبت به ویروس در برابر بیماری محافظت می کنند. ایجاد ایمنی از طریق واکسیناسیون به معنای کاهش خطر ابتلا به بیماری و عواقب آن است. این مصونیت به شما کمک می کند در صورت مواجهه با ویروس با آن مبارزه کنید. واکسیناسیون ممکن است از افراد اطراف شما نیز محافظت کند، زیرا اگر از ابتلا و بیماری در امان باشید، احتمال آلوده کردن شخص دیگر کمتر است. این امر به ویژه برای محافظت از افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید ناشی از ویروس کرونا از جمله پرسنل مراکز درمانی، افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای بسیار مهم است.

8. آیا واکسنهای کرونا برای کودکان ایمن هستند؟

واکسنها معمولاً ابتدا در بزرگسالان آزمایش می شوند و بعداً در کودکان. همچنین کووید 19 یک بیماری جدی تر و خطرناک در میان افراد مسن است. اکنون که واکسن ها برای بزرگسالان بی خطر شناخته شده اند، دانشمندان در حال بررسی تاثیر واکسن روی کودکان هستند.

WHO  به این نتیجه رسیده است که واکسن Pfizer / BionTech برای استفاده در افراد 12 سال به بالا مناسب است. آزمایشات واکسن برای کودکان در حال انجام است.

در حالی که عرضه واکسن محدود است، اولویت اصلی این است که کسانی که در معرض خطر بیماری جدی هستند واکسینه شوند که هنوز در بسیاری از نقاط جهان واکسینه نشده اند.

اکثر کودکان در معرض خطر کم بیماری جدی قرار دارند و علت واکسیناسیون آنها در درجه اول کاهش انتقال است که با اقدامات بهداشت عمومی نیز حاصل می شود، از جمله: فاصله فیزیکی از دیگران، شستشوی مرتب دست ها، پوشاندن دهان و بینی هنگام عطسه و سرفه، پوشیدن ماسک، و عدم حضو در شلوغی ها و فضاهای کم تهویه.

9. آیا واکسن ها از انواع مختلف ویروس محافظت می کنند؟

برای ارزیابی اثر بخشی واکسن فعلی در برابر انواع مختلف، مطالعات بیشتری لازم است. مجموعه ای از داده ها نشان می دهد که اکثر واکسن ها ایمنی کافی را برای پیشگیری از بیماری های شدید، بستری شدن در بیمارستان و مرگ ایجاد می کنند.

دلیل اینکه واکسن ها به طور اساسی محافظت در برابر بیماری را حفظ می کنند، احتمالاً مربوط به پاسخ ایمنی گسترده ای است که القا می کنند، به این معنی که بعید به نظر می رسد با تغییر ویروس یا جهش، واکسن ها کاملاً بی اثر شوند. اگر هرکدام از این واکسن ها در برابر یک یا چند نوع از اثربخشی کمتری برخوردار باشند، احتمالاً می توان ترکیب واکسن ها را برای محافظت در برابر این انواع استفاده کرد، اما ارزیابی کامل به زمان و اطلاعات اضافی نیاز دارد.

در حال حاضر برای جلوگیری از جهش هایی که باعث کاهش عملکرد واکسن های موجود می شوند، باید همه کارهای لازم را برای جلوگیری از شیوع ویروس انجام دهیم.

10. آیا یکی دو روز پس از واکسیناسیون باید غذای متفاوتی بخوریم یا بنوشیم؟

اثر بخشی واکسن به هیچ ماده غذایی یا نوشیدنی قبل یا بعد از استفاده از واکسن، بستگی ندارد.

 

منابع:

https://www.who.int/

https://www.healthline.com/